Pleasure or Problem? ~ Fresh Design Blog

Milovníci zahrad po celé zemi se shodnou, že venkovní prostory přítomnost stromů nezměrně zlepšuje. Vytvářejí ústřední bod pro menší zahrady, poskytují strukturu a výšku větším prostorům a dodávají zahradě pocit dospělosti. Od kropenatého odstínu stříbrné břízy přes květinovou podívanou okrasné třešně až po majestátní přítomnost dubu – tito něžní obři jsou klíčem k posílení naší duševní pohody v přírodě a radosti z našeho zahradního prostoru.

A co víc, pokud jde o prodej vašeho domu, věděli jste, že vzrostlá zahrada, o kterou je s láskou pečováno, může přidat až 20 % k hodnotě nemovitosti? Bylo by odpuštěno dojít k závěru, že stromy v zahradách musí být proto vysoce ceněné, ale nemusí tomu tak být. Ve skutečnosti se názory na to, zda je skutečně vhodné mít strom na zahradě, různí. Proč?

Stromy jako problém zastavěného prostředí

Domy obklopené velkými stromy
fotografie od, autor fotografie Nick Night time na Unsplash

Pojďme se podívat na dva zásadní problémy, které mohou stromy způsobit.

Poškození budovy způsobené kořeny stromů

Možná si neuvědomujete, že nádherný baldachýn nahoře je zrcadlen ve velikosti kořenového systému pod ním. “Většina kořenů stromů se rozprostírá 2-3krát větší než poloměr koruny a v suchých podmínkách často dosahují 5krát poloměru koruny stromů nebo více” při hledání vody a živin, podle jednoho odborníka. To není žádný problém, pokud je dotyčný strom umístěn dostatečně daleko od domu, ale stromy v blízkosti budov mohou způsobit potenciálně vážné škody.

A pokud je blízkost budov umocněna přítomností jílovité zeminy, která se v závislosti na ročním období rozšiřuje a smršťuje, existuje reálné riziko strukturálního pohybu základů. Sesedání nastává, když se kořenům podaří proniknout a destabilizovat základy budovy. Nejviditelnějšími příznaky jsou velké praskliny ve zdech, špatně zarovnané dveře a okna nebo šikmá podlaha.

Mnohé stromy samozřejmě nejsou vůbec nebezpečné. Mezi „nejžíznivější“ stromy patří vrby, topoly, jilmy a duby a je samozřejmé, že by se nikdy neměly vysazovat v blízkosti domu. Pokud se chystáte koupit nemovitost s jedním z těchto stromů na zahradě, ujistěte se, že máte vypracován nezávislý průzkum budovy nebo hlášení konkrétních závad. 10 je „napsán do stejné úrovně detailů jako stavební průzkum, ale pokrývá specifické problémy, jako je vlhkost, praskání nebo vady dřeva“, říká jeden zeměměřič a měl by poskytovat klid.

Domov professional škůdce, kteří se mohou dostat do domu

Jako milovníci přírody všichni oceňujeme důležitou roli, kterou stromy hrají jako přirozené prostředí pro mnoho druhů zvířat. Stromy podporují životy ptáků, malých savců a dalších volně žijících organismů, jsou využívány jako potrava, úkryt a místa professional rozmnožování, hnízdění, odpočinek a úkryt. Ale co když divoká zvěř, která je podporována stromy jsou ve vaší zahradě nežádoucí škůdci – jako hlodavci, červotoč a hmyz? Zatímco škůdce s největší pravděpodobností přitahují mrtvé pařezy a hnijící dřevo, zdravé stromy mohou také.

Například termiti žijí na stromech a živí se dřevem a patří k nejničivějším škůdcům na světě, i když naštěstí ne v naší části světa. Mohou napadnout konstrukční dřevo v domě a dokonce způsobit zřícení stropů a podlah.

Je známo, že krysy a myši jsou nositeli nemocí, jako je salmonela, toxoplazmóza a dokonce mor, což nikdo nechce mít na své zahradě nebo v horším případě doma. Je známo, že krysy lezou do otevřených otvorů nebo oken přes stromy, které jsou blízko domu. „Myši se dokážou protlačit mezerami o průměru menším než 2 cm a krysy potřebují jen o něco více místa, takže jakýkoli malý otvor směrem ven může sloužit jako brána pro hlodavce přímo do vašeho domova,“ varuje článek z BBC Wildlife Journal.

Stromy jako potěšení pro vaši zahradu

Krásný acer strom v zadní zahradě
fotografie od, autor fotografie Andy Watkins na Unsplash

Na druhou stranu není dobré nechat se znechutit problémy, které mohou stromy v blízkosti domu způsobit. Koneckonců, jsou to krásné živé bytosti, které obohacují přírodu všude kolem nás a je třeba se k nim dívat s úžasnou bázní a chovat se k nim s respektem. Pokud jste si vědomi možných rizik a přijmete opatření ke zmírnění negativ, není důvod, proč byste si nemohli užít tyto zjevné radosti, které mohou naši obří přátelé přinést:

Stromy poskytují stín a úkryt

Rovnováha světla a stínu je nezbytná professional každý dobrý bytový layout, ať už uvnitř domu nebo v krajinářských zahradách. Prostory orientované na jih a západ přirozeně dostávají více slunce než prostory orientované na sever a východ. Jakékoli stávající stromy v zahradě přirozeně poskytují stín a úkryt, nebo je lze za tímto konkrétním účelem vysadit na určitá místa.

Stromy poskytují soukromí a ústraní

Listí stromů je skvělé obrazovka přirozeného soukromí, chrání váš domov před zvědavými pohledy a vytváří pro vás a vaši rodinu bezpečné prostředí, ve kterém můžete žít, jak chcete. Odlehlý pozemek za stromy a živými ploty může být také odolnější proti vloupání, protože zde není nic, co by svádělo oportunistické zloděje. Nainstalujte světla čidla pohybu, abyste v noci zajistili další odstrašení vetřelců.

Stromy jsou professional planetu důležité

V neposlední řadě nezapomeňte, že stromy na světě potřebujeme, a to bychom měli udělat vše professional to, abychom zasadili více. Stromy jsou plícemi Země, které svými listy absorbují znečišťující látky, zachycují nečistoty ve vzduchu a přeměňují oxid uhličitý na kyslík. Mějte na paměti, že stromy ve vaší zahradě jsou více než atraktivní přírodní prvek, jsou součástí našeho celkového ekosystému a jsou potřebné k tomu, aby pomáhaly našemu klimatu, ovlivňují naši atmosféru, vodní systémy a povětrnostní vzorce.

Zahrada obklopená stromy
fotografie od, autor fotografie Matthew na Unsplash