Přidejte do svého jídelníčku arašídy pro podporu zdraví

Přidejte do svého jídelníčku arašídy pro podporu zdraví

Často jsem vyprávěl příběh o zvyku mého dědečka na arašídy. Každý večer po večeři se sklenkou vína si dopřával malou hrst.

Arašídy byly vždy součástí mého jídelníčku a nedávná studie potvrzuje, že mohou skutečně pomoci při kontrole krevního cukru, regulaci hmotnosti a regulaci krevního tlaku. Dobré tělo research sstudie spojují konzumaci ořechů se sníženým výskytem ischemické choroby srdeční. Část a DASH dieta (Dietní přístupy k zastavení hypertenze), ořechy jsou dobrým zdrojem bílkovin, vlákniny, draslíku a dalších minerálů. fytosteroly a fenolické sloučeniny. Arašídy jsou ve skutečnosti luštěniny, ale mají mnoho stejných výhod jako ořechy.

Studie RCT o arašídech

Studie RCT (randomizovaná kontrolovaná soud) je považován za „zlatý standard“ výzkumu, protože kontroluje proměnné a definitivně omezuje zkreslení. Studie RCT z University of South Australia z roku 2021 ukázala, že 35 gramů lehce osolených, nasucho pražených arašídů dvakrát denně, 30 minut před jídlem (celkem 1/4 šálku denně), mělo za následek úbytek hmotnosti a nižší krevní tlak. tlak a kontrola krevního cukru (glukózy).

“…arašídy, které mají vysoký obsah zdravých nenasycených tuků, mohou skutečně pomoci při hubnutí,” řekl Dr. Petersen. „Arašídy se často vyhýbají, když se lidé snaží zhubnout, protože věří, že arašídy obsahují příliš mnoho kalorií. Arašídy však ve skutečnosti mají vysokou sytící hodnotu, což znamená, že vás udrží déle sytější a to může být opravdu užitečné pro ty, kteří drží dietu na hubnutí.“

Studie zahrnovala dvě skupiny dospělých Australanů, kteří měli střední nebo vysoké riziko cukrovky 2. typu. Oběma skupinám byla podávána stejná strava s výjimkou konzumace arašídů.

  • Kontrolní skupina 50 dospělých byla instruována, aby se vyvarovala konzumace jakýchkoli ořechů nebo ořechového másla.
  • Skupina obohacená o arašídy (57 dospělých) konzumovala 35 gramů lehce osolených, nasucho pražených arašídů dvakrát denně 30 minut před jídlem.

Po šesti měsících vědci zjistili:

  • Statisticky významný úbytek hmotnosti – Obě skupiny zhubly asi 15 liber, i když skupina obohacená o arašídy konzumovala dalších 400 kalorií denně z přidání celkem 70 gramů (2,5 unce) arašídů do své stravy.
  • Nižší krevní tlak – ALE Větší snížení systolického krevního tlaku bylo pozorováno ve skupině obohacené o arašídy než v kontrolní skupině. Skupina arašídů snížila svůj systolický krevní tlak o 5 mmHg bodů. To je významné, protože je spojeno s 10% snížením rizika závažných kardiovaskulárních příhod.
  • Zlepšené hladiny krevního cukru – Obě skupiny zaznamenaly zlepšenou kontrolu glukózy nalačno a inzulínu, stejně jako zlepšený HbA1c, což je měřítko dlouhodobé kontroly krevního cukru.

Přidání arašídů do jídelníčku

Práce vědců ukázala, že arašídy mají hodnotu sytosti, což znamená, že vás udrží sytými a spokojenými. Díky tomu jsou užitečné pro řízení hmotnosti. Poskytují také zdravé tuky, které jsou dobré pro vaše srdce a mozek.

Pokud bojujete s potřebným úbytkem hmotnosti, přidání čtvrt šálku (4 polévkové lžíce) arašídů do vaší stravy by vám mohlo pomoci. Určitě se chystají přidat do vašeho jídelníčku zdravé tuky, vlákninu a minerály. Můžete zvážit podávání 2-3 polévkových lžic jako denní svačinu a také začlenění arašídů do vašeho vaření. Nebo si jen svačte 1/4 šálku denně – 2 polévkové lžíce po obědě a 2 polévkové lžíce po večeři.

Leave a Reply